Comics Flying Circus

Doom Patrol

projekt trwający

Nową propozycją CFC jest komiks dość stary, bo pochodzący z końca lat 80. Jeśli sądziliście, że NEW X-MEN Granta Morrisona było świetne i zmieniło całe uniwersum mutantów Marvela, to co powiecie na metamorfozę, jaką przeszła grupa Doom Patrol, stworzona w 1963 roku!
Odrobina historii Doom Patrol:
Ta drużyna superbohaterów przypominała początkowo Fantastyczną Czwórkę, czy X-men, ale wszystko wskazuje na to, że pomysł był oryginalny. Członkami drużyny jest trójka śmiałków, szczęśliwie ocalałych z wypadków, które zmieniły ich w dziwolągi, ale obdarzyły nadludzkimi mocami: -Cliff Steele: Kierowca rajdowy, którego ciało zostało doszczętnie zniszczone w wypadku podczas wyścigu. Jego mózg przeszczepiono do ciała robota i tak narodził się Robotman. -Larry Trainor: Pilot testowy, który wleciał w radioaktywną chmurę. Jego ciało cały czas wytwarza promieniowanie, dlatego musi być owinięte specjalnymi bandażami oprócz tego zamieszkało w nim Widmo Negatywne(Negative Spirit), istota złożona z dziwnej energii podobnej do fal radiowych. Larry jako Negative Man potrfi wypuszczać Widmo Negatywne ze swego ciała, lecz początkowo mogli być rozdzieleni tylko przez około 60 sekund, gdyż dłuższa rozłąka groziła śmiercią. -Rita Farr, hollywodzka gwiazda filmowa, która podczas wypadku na planie filmowym w egzotycznym kraju nawdychała się dziwnych oparów wulkanicznych, co umożliwiło jej zmianę rozmiarów. Nie panując nad swoimi umiejętnościami, musiała zrezygnować z kariery i przeszła załamanie nerwowe. Potem odzyskała zdrowie, a także jako Elasti-girl w pełni panowała nad swoimi mocami zmiany rozmiaru, mimo to postanowiła pozostać w drużynie, aby pomóc w polepszaniu wizerunku 'dziwolągów' w społeczeństwie. Nimi wszystkimi dowodzi:
- Niles Caulder(the Chief - Szef), sparaliżowany od pasa w dół geniusz, założyciel Doom Patrol, który przeszczepił mózg Cliffa do ciała robota. Rzadko kiedy bezpośrednio uczestniczył w akcjach grupy, ale zawsze koordynował jej działania z laboratorium pozostając w bezpośrednim kontakcie. Dodatkowo do drużyny nieformalnie należeli Mento, bogacz o wielkim ego, który skonstruował hełm wzmacniający fale myślowe oraz Bestia (Beast Boy) chłopiec o zielonej skórze i umiejętnościach zmiany w dowolne zwierze. Beast Boy był potem członkiem Młodych Tytanów (Teen Titans).
Doom Patrol nie zasłużyłby na opinię najdziwniejszej drużyny świata, gdyby nie wrogowie, z którymi walczyli. Do najważniejszych zaliczali się: Generał Immortus, żyjący wiecznie strateg i geniusz, planujący opanowanie swiata; mój ulubiony Animal-Vegetable-Mineral-Man (Człowiek Zwierze-Warzywo-Minerał), który potrafił zmienić się w dowolną formę życia lub minerał; Mr. 103, który potrafił zmienić się w dowolny ze 103 pierwiastków oraz Bractwo Zła: Mózg, będący po prostu genialnym mózgiem w formalinie; Monsieur Mallah, ulepszony przez Mózga goryl o intelekcie powyżej 170 IQ; Madam Rouge, zmieniająca kształty Francuska nauczycielka itd. W ostatniej przygodzie w komiksie Doom Patrol 121 cała główna drużyna ginie w wybuchu, ratując małą wioskę rybacką. Doom Patrol znika na ponad 15 lat. W latach 80. legenda Doom Patrol odradza się. Okazuje się, że Cliff przeżył. Podobnie Larry, ale on traci swoje moce. ¯ona Nilesa Cauldera,Arani, odnawia drużynę. Ten okres strasznie przypomina wczesny okres X-men - grupa bardziej doświadczonych bohaterów-wyrzutków stara się pomóc mniej doświadczonym w panowaniu nad mocami. Z ważniejszych postaci z tego okresu można wymienić Tempesta (Joshua Clay). Ta era Doom Patrol nie wprowadzała nic ciekawego, a drużyna była jedynie jedną z wielu w tym czasie w uniwersum DC (DP natknął się np. na Metallo i musiał walczyć z rządowym Suicide Squad). Wtedy pracę nad tym tytułem zaproponowano Grantowi Morrisonowi. Morisson umówił się z poprzednim scenarzystą, Paulem Kuppenbergiem, że postaci, których Morrison nie chce wykorzystać zostaną usunięte z komiksu. W tym niecnym procederze bardzo pomogło trwające właśnie w DC crossover 'Invasion', opowiadające o wielkiej inwazji różnych ras obcych na Ziemię. Podczas działań w czasie inwazji ginie Arani. Następnie obcy używają broni o nazwie 'Bomba Genowa'(Gene Bomb), która powoduje utratę panowania nad mocami u wszystkich posiadających moce na całej kuli ziemskiej. W ten sposób Scott, jeden z członków DP, staje się jedynym bohaterem, który traci życie po wybuchu Bomby Genowej. Wystarczy jeszcze tylko, żeby Rhea, także z DP, zapadła w śpiączkę i odnalazł się Niles Caulder (przez co Rita zostaje jedynym członkiem DP, który zginął w eksplozji w numerze 121) i jesteśmy gotowi, aby zacząć czytać Doom Patrol od numeru 19., czyli pierwszego numeru Morrisona. Ten komiks jest naprawdę przełomowy i położył podwaliny pod pó¼niejsze Vertigo. Czytelnikami powinni być raczej dojrzałe osoby, nie tylko ze względu na poruszane tematy, ale także na straszny surrealizm świata przedstawionego.Scenariusz: Grant Morrison

Rysunki: Richard Case

Liczba dostępnych zeszytów: 16/45

Zobacz kilka przykładowych stron z komiksu:
Doom Patrol   Doom Patrol   Doom Patrol  


Pobierz:
pobierz   pobierz   pobierz   pobierz   pobierz  

pobierz   pobierz   pobierz   pobierz   pobierz  

pobierz   pobierz   pobierz   pobierz   pobierz  

pobierz  

Rozdzielczość:

1000x1500, 150 DPIComics Flying Circus 2010

layout: mstr, coding: scghost